INSPIRACJE

Inspirujące filmy z motywem podróży. TOP 10

Wiele zdumiewających pomysłów czy całkowicie spontanicznych decyzji, skutkujących niezapomnianymi przygodami, powstaje podczas… oglądania filmów! Naprawdę dobrych filmów, nie tylko cieszących nasze oczy, ale również i zapadających w pamięć jeszcze na długi czas po seansie. 

Podczas tworzenia tej listy, bardzo zależało mi na jej oryginalności, dlatego zdecydowałam się na mniej oczywiste i znane produkcje. Z tego też powodu nie znajdziecie tutaj pozycji typu Indiana Jones, Władca Pierścieni, Powrót do przyszłości, czy Wszystko za życie (które warto obejrzeć, jednakże ich popularność jest na tyle duża, iż nie potrzebują dodatkowego polecenia). A więc… do dzieła (kolejność przypadkowa)!

 

Dzikie łowy (2016), ang. Hunt for the Wilderpeople

Jeśli chcecie oderwać się od rzeczywistości i uciec bez słowa do gęstego buszu, a przy tym zasmakować odrobiny czarnego humoru, ten film z pewnością będzie doskonałym wyborem. Życie młodego chłopaka, Rickiego, nie miało dotąd barwnego scenariusza. Wiecznie zbuntowany i niezadowolony z życia nastolatek, nie budzi sympatii wśród pracowników opieki społecznej. Wszystko zmienia się, kiedy trafia do nowej, przybranej rodziny i otrzymuje szansę na lepszy start. Niestety, sielanka nie trwa zbyt długo… Przepiękny pod kątem wizualnym i treściowym film, niekiedy odbiegający od rzeczywistości i mocno przerysowany, jednak wciąż warty polecenia.


Mała miss (2006), ang. Little Miss Sunshine

Motyw podróży ledwo zipiącym busem, ze specyficzną, zakręconą rodziną? Czemu nie! Mała miss to propozycja nie do odrzucenia, bowiem oprócz wyprawy pełnej przygód, doświadczycie również wspaniałej muzyki i naprawdę wielu przekomicznych sytuacji. Film przedstawia historię pewnej dysfunkcyjnej rodziny, która wyrusza w podróż swoim busem, by spełnić jedno z marzeń małej Olive – wystąpienia w konkursie piękności dla dzieci.


Królowie lata (2013), ang. The Kings of Summer

Któż z nas przynajmniej raz nie zamarzył w dzieciństwie o zbudowaniu swojej własnej bazy, ucieczki od dorosłych i wprowadzeniu swoich własnych zasad? Królowie lata to jeden z tych filmów, po których miło wraca się do lat dzieciństwa, młodzieńczych marzeń i nastoletnich miłostek.

 


Człowiek-scyzoryk (2016), ang. Swiss Army Man

Na Filmwebie nie oceniłam tej produkcji zbyt wysoko, gdyż poczucie humoru nie do końca odpowiadało mojemu, jednakże samego filmu nie skreślam z kilku powodów. Po pierwsze, Daniel Radcliffe swoim występem udowadnia, że nie jest aktorem jednej roli – jeżeli ktoś zastanawia się, jak można świetnie wcielić się w… zwłoki, odsyłam koniecznie do tego filmu. Po drugie, piękne zdjęcia i wpadająca w ucho muzyka. Po trzecie, Człowiek-scyzoryk jest po prostu innym filmem niż wszystkie. Po obejrzeniu zresztą sami będziecie wiedzieć, o co mi chodzi.


Podwodne życie ze Stevem Zissou (2004), ang. The Life Aquatic with Steve Zissou

Steve Zissou, słynny na cały świat oceanograf i twórca filmów dokumentalnych, wyrusza w zdumiewającą, najkosztowniejszą w jego życiu eskapadę. Celem podróży jest znalezienie rekina, który podczas ostatniej wyprawy pożarł jego najlepszego przyjaciela. Kto zna twórczość Wesa Andersona, ten wie, że będzie mieć do czynienia z kinem oryginalnym, oderwanym od rzeczywistości.


Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom (2012), ang. Moonrise Kingdom 

Kolejna propozycja od Wesa Andersona. Tym razem przenosimy się w lata sześćdziesiąte XX wieku, by poznać historię dwóch zakochanych w sobie nastolatków: Suzy i Sama, którzy decydują się uciec z domu. Młodzież doświadcza największej w swoim życiu przygody, wędrując po lasach Nowej Anglii.

 


Duża ryba (2002), ang. Big fish

Jako ogromna fanka Ewana McGregora, już przed samym obejrzeniem filmu wiedziałam, że będzie to produkcja warta uwagi. I nie myliłam się. Film przedstawia perypetie młodego Edwarda Blooma, który opuścił swoje rodzinne miasteczko i podróżował po całym świecie, wracając z dodatkowym bagażem pełnym nieprawdopodobnych historii. Jest to naprawdę piękna opowieść rojąca się od dziwacznych bohaterów czy mitycznych stworzeń, którą z ręką na sercu Wam polecam.


Między słowami (2003), ang. Lost in translation

Tym razem przenosimy się na ulice tętniącego życiem Tokio. Prawdziwą samotność odczuwa się wśród ludzi, stąd też główni bohaterowie, podczas swojego pobytu w Tokio, nie mogą nawiązać nici porozumienia z otoczeniem lub jest to dla nich niezwykle trudne. Tło stanowią piękne obrazki z miejskiej dżungli. Zdecydowanie to jeden z moich ulubionych filmów… Wzruszająca, pełna emocji i niedopowiedzeń historia, którą trudno jest opisać słowami. To trzeba poczuć samemu.


Malowany Welon (2006), ang. The Painted Veil

Co to znaczy poświęcenie się dla drugiego człowieka? Co daje sens naszemu życiu? Na to, i na wiele innych pytań, odpowiedzieć musi główna bohaterka filmu. Zamożna Kitty, poślubia mężczyznę, którego nie darzy uczuciem. Chwilę później nowożeńcy wyruszają do chińskiej wioski, w której zmierzą się z epidemia cholery. Akcja toczy się w latach 20. XX wieku, w południowej i malowniczej części Chin. Widoki naprawdę zjawiskowe, a i na filmie można uronić łezkę.


Psim tropem do domu (1995), ang. Fluke

Życie jest jedną, wielką podróżą, wszyscy o tym doskonale wiemy. Ale co czeka nas poza życiem? Amerykański biznesmen tragicznie ginie w wypadku samochodowym, a następnie budzi się w ciele szczeniaka rasy golden retriver. Z biegiem czasu przypomina sobie swoje poprzednie życie oraz rodzinę, którą za wszelką cenę próbuje odnaleźć. To jeden z tych filmów, gdzie proponuję przygotować sobie paczkę chusteczek, a może nawet i dwie. Nie uraczycie tutaj widoków rodem ze słynnej „Zjawy”, a poznacie historię (nie)człowieka, który poznał wartość swojego życia.

 

Tak prezentuje się lista dziesięciu mniej popularnych, ale zdecydowanie godnych uwagi filmów z motywem podróży, wędrówki, przygody. Jest to moja subiektywna topka, w której świadomie pominęłam znane filmy. Niemniej jednak warto wspomnieć tutaj o takich produkcjach, jak:

 1. Harry Potter (seria)
 2. Władca Pierścieni (seria)
 3. Gwiezdne Wojny (seria)
 4. Zjawa
 5. Cast away – poza światem
 6. Wszystko za życie
 7. Niebiańska plaża
 8. Biały kieł
 9. Dzika droga
 10. Ścieżki
 11. Piraci z Karaibów (seria)
 12. Indiana Jones (seria)
 13. Jumanji
 14. Powrót do przyszłości (seria)
 15. Przed wschodem słońca
 16. Niepokonani
 17. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął
 18. Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń
 19. Pociąg do Darjeeling
 20. Atlas chmur

A jaka jest Wasza subiektywna topka, związana z filmami zawierającymi motyw podróży? Koniecznie dajcie znać!